процессор сокет Am3 AMD Phenom II X2 521 - HDX521OCK23GM
Нет в наличии
- Код товара: процессор сокет Am3 AMD Phenom II X2 521 - HDX521OCK23GM
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Phenom II X2 |
| Model number | 521 |
| CPU part number |
|
| Stepping code | WAEKC AE |
| Frequency | 3500 MHz |
| Bus speed | 667 MHz Memory controller One 2000 MHz 16-bit HyperTransport link (4 GT/s) |
| Clock multiplier | 17.5 |
| Package | 938-pin organic micro-PGA |
Socket AM3 | |
| Weight | 1.4oz / 39.1g |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K10 |
| Platform | Dragon |
| Processor core | Regor |
| Core stepping | DA-C3 |
| CPUID | 100F63 |
| Manufacturing process | 0.045 micron silicon-on-insulator (SOI) technology |
| Die | 258mm2 |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 2 |
| The number of threads | 2 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 2 x 64 KB 2-way set associative instruction caches 2 x 64 KB 2-way set associative data caches |
| Level 2 cache size | 2 x 1 MB 16-way set associative exclusive caches |
| Level 3 cache size | None |
| Cache latency | 3 (L1 cache) |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Extensions and Technologies |
|
| Security Features |
|
| Low power features |
|
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 Memory channels: 2 Channel width (bits): 72 Supported memory: DDR2-1066, DDR3-1333 DIMMs per channel: up to 2 Maximum memory bandwidth (GB/s): 21.3 |
| Other peripherals |
|
| Electrical / Thermal parameters | |
| Thermal Design Power | 65 Watt |
