процессор сокет 939 AMD Athlon 64 3400+ - ADA3400DEP4AZ
Нет в наличии
- Код товара: процессор сокет 939 AMD Athlon 64 3400+ - ADA3400DEP4AZ
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Athlon 64 |
| Model number | 3400+ |
| CPU part number |
|
| Stepping code | CBAUC |
| Frequency | 3400+ (rated) 2200 MHz (real) |
| Bus speed | One 800 MHz 16-bit HyperTransport link |
| Clock multiplier | 11 |
| Package | 939-pin lidded organic microPGA 1.57" x 1.57" (4 cm x 4 cm) |
| Socket | Socket 939 |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K8 |
| Processor core | NewCastle |
| Core stepping | DH-CG |
| CPUID | FF0 |
| Manufacturing process | 0.13 micron silicon-on-insulator (SOI) technology |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 1 |
| The number of threads | 1 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 64 KB 2-way set associative instruction cache 64 KB 2-way set associative data cache |
| Level 2 cache size | 512 KB exclusive 16-way set associative cache |
| Physical memory | 1 TB |
| Virtual memory | 256 TB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Extensions and Technologies |
|
| Security Features |
|
| Low power features |
|
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 Memory channels: 2 Supported memory: DDR |
| Other peripherals |
|
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1.5V |
| Maximum operating temperature | 70°C |
