процессор сокет AM4 AMD Ryzen 7 3800X - 100-000000025
Нет в наличии
- Код товара: процессор сокет AM4 AMD Ryzen 7 3800X - 100-000000025
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Ryzen 7 |
| Model number | 3800X |
| CPU part numbers |
|
| Frequency | 3900 MHz |
| Maximum turbo frequency | 4500 MHz |
| Package | 1331-pin lidded micro-PGA package |
| Socket | Socket AM4 |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Processor core | Matisse |
| CPUID | 870F10 |
| Manufacturing process | 0.007 micron TSMC FinFET process |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 8 |
| The number of threads | 16 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 8 x 32 KB 8-way set associative instruction caches 8 x 32 KB 8-way set associative data caches |
| Level 2 cache size | 8 x 512 KB 8-way set associative unified caches |
| Level 3 cache size | 2 x 16 MB 16-way set associative shared caches |
| Cache latency | 4 (L1 cache) 12 (L2 cache) 40 (L3 cache) |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Extensions and Technologies |
|
| Security Features |
|
| Low power features |
|
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | Memory channels: 2 Supported memory: DDR4-3200 DIMMs per channel: 2 |
| Other peripherals |
|
| Electrical / Thermal parameters | |
| Maximum operating temperature | 95°C |
| Thermal Design Power | 105 Watt |
