процессор сокет Am2+ AMD Athlon X2 5200 - AD5200OCK22GM
Нет в наличии
- Код товара: процессор сокет Am2+ AMD Athlon X2 5200 - AD5200OCK22GM
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Athlon X2 |
| Model number | 5200+ |
| CPU part number |
|
| Stepping code | NAEGC AE |
| Frequency | 2300 MHz |
| Bus speed | One 2000 MHz 16-bit HyperTransport link |
| Clock multiplier | 11.5 |
| Package | 940-pin organic microPGA |
| AMD Package number | 30412 |
| Sockets | Socket AM2+ |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K10 |
| Processor core | Regor |
| Core stepping | DA-C3 |
| CPUID | 100F63 |
| Manufacturing process | 0.045 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of CPU cores | 2 |
| The number of threads | 2 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size | 2 x 64 KB 2-way set associative instruction caches 2 x 64 KB 2-way set associative data caches |
| Level 2 cache size | 2 x 512 KB 16-way set associative caches |
| Level 3 cache size | None |
| Cache latency | 3 (L1 cache) 15 (L2 cache) |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Extensions and Technologies |
|
| Security Features |
|
| Low power features |
|
| Integrated peripherals / components | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | The number of controllers: 1 Memory channels: 2 Supported memory: DDR2, DDR3 |
| Other peripherals |
|
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 0.95V - 1.4V |
| Maximum operating temperature | 74°C |
| Thermal Design Power | 65 Watt |
